
Energetické závislost
Snížení energetické závislosti
Pojďme si vzít příklad z "úspěšného" Německa, kde:
- Ministr hospodářství neví, co je insolvence, kde se životopisy politiků v oblasti vzdělání podobají: "Studium přerušeno. Studium neukončeno.."
- Chceme opakovat období nadřazenosti ideologie nad raciem?
- Prosím, ale bez nás.
V ČR trh s elektřinou prakticky neexistuje.
Energetická společnost ČEZ má fakticky monopolní postavení a ovládá navíc i většinu palivových zdrojů. Ze strategických důvodů musí tedy zůstat státním podnikem.
Stát také musí obnovit faktickou kontrolu nad jejím fungováním. To umožní vládě používat ČEZ jako nástroj k plnění strategických cílů a především k zajištění energetické bezpečnosti a akceptovatelné úrovně ceny energií.
Stát má podporovat využití obnovitelných zdrojů v teplárenství a kogeneraci (společná výroba elektřiny a tepla), podporovat přeměnu odpadu na energii (Waste-to-Energy), podporovat obce při konceptu řešení odpadového hospodářství.
Problematika energetické bezpečnosti je v České republice velice citlivou oblastí.
Jednak občané vnímají velice negativně působení státu v podniku ČEZ, kdy stát, i přes absolutní majoritu nedokáže prosadit změnu chování ČEZu. Tento stav je dále neudržitelný. Měly by se najít prostředky a ovládnout celý ČEZ.
V případě, že by toto nebylo možné, pak změnit postavení státu z pasivního člena na aktivního akcionáře.
Je otázkou, jak se postavit k dalším energetickým zdrojům.
Zde zastáváme názor, že bychom měli především hájit zájmy Česka, tj. oprostit se od ideologie a politického mainstreamu. V případě, že toto nedosáhneme, hrozí snížení ekonomické prosperity Česka.
To, jak proudí ropa a plyn je obecně známo, pouze u nás se nad tím zavírají oči. Toto může způsobit, že země, které jsou přímou konkurencí Česka, se dostanou k levnějším energetickým zdrojům. V případě, že toto nastane, dostane se Česko na vedlejší kolej. Tomuto je potřeba zabránit.
V případě rozumné a racionální politiky si dokážeme vytvořit výhodnější podmínky, než má v současné době Německo.
Měli bychom situaci kolem nás sledovat. Země, jako Německo, Rakousko, Francie, apod.. tyto země budou určovat, jak se bude dařit nám. Na příkladě Německa vidíme, kam může zasáhnout ideologie. Např. zákon o vytápění fakticky ruší plynové přípojky. Je odůvodněný ekologickou náročností.
Na druhé straně Německo zahájilo stavbu několika plynových elektráren pro udržení rovnováhy distribuční sítě.
Pojďme se učit od chyb jiných a minimalizujme chyby vlastní.